PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Mittwoch 17.04.2024
Suchen
  Suchzentrum
Register der Tschechischen Republik
GRUNDINFORMATIONEN
  Grundinformationen von CZ
Das besten aus Tschechien
Regionen in der Tschechischen Republik
Touristische Regionen
Turistické oblasti
Städte und Gemeinden
Euroregionen
Mikroregionen und Vereinigungen
Malerische regionen
AKTUALITÄTEN UND AKTIONEN
  Aktualitäten
Aktionsdatenbank
Volksaktionen und Festspiele
Touristische Aktionen
PRAG - DAS HERZ EUROPAS
  Stadt PRAG
Prager Informationszentren
Prager Aktionskalender
Badenwesen
  Badeeinrichtungen
Krankenversicherung
Kongresstouristik
  Ausstellungen und Ausstellungsplätze
Kongresszentren
Ausstellungswesen und Propagierung
Kongresse und Konferenzen
Messen und Ausstellungen
Touristik und freizeit
  Informationszentren
Kultur und Unterhaltung
UNESCO Sehenswürdigkeiten
Sehenswürdigkeiten und Architektur
Kirchliche Denkmäler
Burgen und Schlösser
Aktivurlaub
Wandertouristik
Agrotouristik
Radfahrtouristik
Wassertouristik und Sporten
Weintouristik
Sport und Relaxation
Klub der tschechischen Touristen
Reisebüros
Folklore und Traditionen
  Folklorní sdružení
Volksgruppen
Volksfestspiele
Volkstraditionen und Gewohnheiten
Volkserzeugnisse, Handwerke
Natur und ihrer schutz
  Biosférická rezervace UNESCO
Naturschutzgebiete
Naturschönheiten
Höhlen und Abgründe
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naturlehrpfade
Unterkunft, verpflegung
  Autocampingplatz, Zeltplatz
Hotels, Pensionen
Chaty a chalupy
Erholungsareale
Weitere Unterkunft
Restaurants
Příjemné posezení
Gastronomische Spezialitäten
Handel und Dienstleistungen
  Dienste für Kraftfahrers
Einkaufszentren
UNTERNEHMENSUNTERSTÜTZUNG
  Investitionsgelegenheiten
Finanzsektor und Versicherung
Realitäten
Industrieproduktion
Nahrungsmittelproduktion
Království perníku

Vítejte na Záhoří

Město Lipník nad Bečvou je půvabné starobylé městečko v Moravské bráně, v mělkém údolí lemovaném z jihu Záhořím, což je nevelká národopisně svébytná oblast a ze severu Oderskými vrchy. Rozprostírá se na pravém břehu řeky Bečvy mezi městy Přerovem a Hranicemi.
První zmínka o Lipníku pochází z roku 1238. Za město byl vyhlášen r. 1265. Historie města, ale i jeho současnost je spjata s hradem Helfštýnem, nacházejícím se v nedaleké obci Týn nad Bečvou, který vévodil lipenskému panství. Lipník byl vždy městem poddanským, ale v držení nejmocnějších moravských rodů - pánů z Kravař, Perštejnů, Ludaniců, Petra Voka z Rožmberka, Bruntálských z Vrbna. Posledně jmenovaní přenesli své sídlo přímo do města. Vystavili zde krásný zámek, který se po Bílé hoře 1622 stal spolu s panstvím, majetkem kardinála Fr. z Ditrichštejna a to až do roku 1858. Posledními zámeckými pány byli hrabata z rodu Althanů.
V roce 1989 byl Lipník vyhlášen městskou památkovou rezervací s množstvím památek stojících za návštěvu a za shlédnutí. Chloubou města jsou bezpochyby - městská radnice, zvonice, kostel sv. Jakuba Většího, kašny, morový sloup, městská kaple, synagoga (dnes kostel českobratrské církve). Toto půvabné jádro bylo obehnáno hradbami v délce 1137 m se 13 baštami a dvěmi branami. Dodnes je většina hradeb zachována. I za historicky starším jádrem je co vidět. Za zmínku stojí historický komplex - klášter, kostel sv. Fr. Serafínského, zámek a zámecký park se vzácnými dřevinami. Obnovené židovské hřbitovy dokladují silnou a významnou židovskou obec.
Město má mnoho významných rodáků za něž jmenujme alespoň Jana Neffa. Bylo a je dodnes vyhledávaným místem osobami slavnými, jako byli například A. Dvořák a B. Smetana. I dnešní život města je pestrý. Město si zachovalo svoji bohatou tradici vzdělanosti.
Informační středisko vzniklo při středisku volného času dne 1. 9. 1999, sídlí v ulici Novosady. Zařízení vzniklo sloučením kina, kulturního střediska a domu dětí. Svojí náplní pokrývá většinu požadavků obyvatel na volný čas. Připravujeme hudební akce, divadla, výstavy, zájezdy, besedy atp. I nadále organizuje volný čas dětí, mládeže i dospělých v zájmových kroužcích a kurzech.
Na území města jsou umístěny tři velkoplošné orientační plány města a několik informačních map "Jantarové cyklostezky", která převzala název z dob, kdy tudy obchodníci sváželi jantar. Pro cykloturisty máme k dispozici mapy "Cyklotrasy na Hranicku a Lipensku" a "Přerovsko". Před dokončením je informační videokazeta o Lipníku a nejbližším okolí.
V blízké budoucnosti by město mělo být napojeno na jednotný informační systém "KIS" pro severní Moravu. V Lipníku i v jeho okolí je spousta míst, které si zaslouží pozornost návštěvníků, přijdou si na své turisté i přírodovědně zaměření návštěvníci. Jmenujme jen ta nejzajímavější - hrad Helfštýn, v jehož hradbách se koná množství doprovodných akcí. Asi nejvýznamnější je každoroční mezinárodní setkání uměleckých kovářů - Hefaiston. Lázně Teplice se svými 4 prameny, teplické aragonitové jeskyně, Hranické propast, která je nejhlubší v ČR. V okrese se nachází mnoho chráněných krajinných lokalit.
Pokud se rozhodnete k návštěvě našeho města, zcela jistě uděláme vše proto, abyste se u nás dobře cítili. Rádi vás přivítáme na tradičních červnových folklorních slavnostech, květnové soutěžní přehlídce klavírní čtyřruční hry s názvem Dvořákův Lipník. Samozřejmě, že budete u nás vítáni vždy.

Za informační centrum Drahomíra Řeháková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.07.2000
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA