PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Monday 15.04.2024
Search
  Search centre
Czech Republic Index
BASIC INFORMATION
  Basic facts about Czech Republic
The best of Czech
Regions in Czech Republic
Tourist regions
Turistické oblasti
Towns and municipalities
Euroregions
Microregions and associations
Picturesque regions
ACTUALITIES AND EVENTS
  Actualities
Action databank
Folk activities and festivals
Tourist activities
PRAGUE - HEART OF EUROPE
  City of PRAGUE
Prague information centres
Calendar of activities in Prague
Balneology
  Spas
Health insurance
Congress Tourism
  Exhibitions and exhibition grounds
Congress centres
Exhibitions and promotion
Congresses and conferences
Fairs and exhibitions
Tourism and leisure time
  Information centres
Culture and entertainment
UNESCO sights
Sights and architecture
Ecclesiastical monuments
Castles and chateaux
Active holiday
Hiking
Rural tourism
Cycling tourism
Water tourism and sports
Wine tourism
Sport and relaxation
Czech Tourists Club
Travel offices
Folklore and Traditions
  Folklorní sdružení
Folk ensembles
Folk festivals
Folk traditions and customs
Folk craft and products
Nature and its protection
  Biosférická rezervace UNESCO
Protected landscape areas
Natural points of interest
Caves and abysses
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Nature trails
Accommodation & dining
  Car-camping, camping site
Hotels, Boarding houses
Chaty a chalupy
Recreation areas
Further accommodation
Restaurants
Příjemné posezení
Gastronomic specialities
Commerce and services
  Services for motorists
Shopping centres
BUSINESS PROMOTION
  Investment opportunities
Financial sector and insurance
Properties for sale
Industrial production
Food production
Království perníku

Vítejte na Záhoří

Město Lipník nad Bečvou je půvabné starobylé městečko v Moravské bráně, v mělkém údolí lemovaném z jihu Záhořím, což je nevelká národopisně svébytná oblast a ze severu Oderskými vrchy. Rozprostírá se na pravém břehu řeky Bečvy mezi městy Přerovem a Hranicemi.
První zmínka o Lipníku pochází z roku 1238. Za město byl vyhlášen r. 1265. Historie města, ale i jeho současnost je spjata s hradem Helfštýnem, nacházejícím se v nedaleké obci Týn nad Bečvou, který vévodil lipenskému panství. Lipník byl vždy městem poddanským, ale v držení nejmocnějších moravských rodů - pánů z Kravař, Perštejnů, Ludaniců, Petra Voka z Rožmberka, Bruntálských z Vrbna. Posledně jmenovaní přenesli své sídlo přímo do města. Vystavili zde krásný zámek, který se po Bílé hoře 1622 stal spolu s panstvím, majetkem kardinála Fr. z Ditrichštejna a to až do roku 1858. Posledními zámeckými pány byli hrabata z rodu Althanů.
V roce 1989 byl Lipník vyhlášen městskou památkovou rezervací s množstvím památek stojících za návštěvu a za shlédnutí. Chloubou města jsou bezpochyby - městská radnice, zvonice, kostel sv. Jakuba Většího, kašny, morový sloup, městská kaple, synagoga (dnes kostel českobratrské církve). Toto půvabné jádro bylo obehnáno hradbami v délce 1137 m se 13 baštami a dvěmi branami. Dodnes je většina hradeb zachována. I za historicky starším jádrem je co vidět. Za zmínku stojí historický komplex - klášter, kostel sv. Fr. Serafínského, zámek a zámecký park se vzácnými dřevinami. Obnovené židovské hřbitovy dokladují silnou a významnou židovskou obec.
Město má mnoho významných rodáků za něž jmenujme alespoň Jana Neffa. Bylo a je dodnes vyhledávaným místem osobami slavnými, jako byli například A. Dvořák a B. Smetana. I dnešní život města je pestrý. Město si zachovalo svoji bohatou tradici vzdělanosti.
Informační středisko vzniklo při středisku volného času dne 1. 9. 1999, sídlí v ulici Novosady. Zařízení vzniklo sloučením kina, kulturního střediska a domu dětí. Svojí náplní pokrývá většinu požadavků obyvatel na volný čas. Připravujeme hudební akce, divadla, výstavy, zájezdy, besedy atp. I nadále organizuje volný čas dětí, mládeže i dospělých v zájmových kroužcích a kurzech.
Na území města jsou umístěny tři velkoplošné orientační plány města a několik informačních map "Jantarové cyklostezky", která převzala název z dob, kdy tudy obchodníci sváželi jantar. Pro cykloturisty máme k dispozici mapy "Cyklotrasy na Hranicku a Lipensku" a "Přerovsko". Před dokončením je informační videokazeta o Lipníku a nejbližším okolí.
V blízké budoucnosti by město mělo být napojeno na jednotný informační systém "KIS" pro severní Moravu. V Lipníku i v jeho okolí je spousta míst, které si zaslouží pozornost návštěvníků, přijdou si na své turisté i přírodovědně zaměření návštěvníci. Jmenujme jen ta nejzajímavější - hrad Helfštýn, v jehož hradbách se koná množství doprovodných akcí. Asi nejvýznamnější je každoroční mezinárodní setkání uměleckých kovářů - Hefaiston. Lázně Teplice se svými 4 prameny, teplické aragonitové jeskyně, Hranické propast, která je nejhlubší v ČR. V okrese se nachází mnoho chráněných krajinných lokalit.
Pokud se rozhodnete k návštěvě našeho města, zcela jistě uděláme vše proto, abyste se u nás dobře cítili. Rádi vás přivítáme na tradičních červnových folklorních slavnostech, květnové soutěžní přehlídce klavírní čtyřruční hry s názvem Dvořákův Lipník. Samozřejmě, že budete u nás vítáni vždy.

Za informační centrum Drahomíra Řeháková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.07.2000
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA