PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Thursday 18.04.2024
Search
  Search centre
Czech Republic Index
BASIC INFORMATION
  Basic facts about Czech Republic
The best of Czech
Regions in Czech Republic
Tourist regions
Turistické oblasti
Towns and municipalities
Euroregions
Microregions and associations
Picturesque regions
ACTUALITIES AND EVENTS
  Actualities
Action databank
Folk activities and festivals
Tourist activities
PRAGUE - HEART OF EUROPE
  City of PRAGUE
Prague information centres
Calendar of activities in Prague
Balneology
  Spas
Health insurance
Congress Tourism
  Exhibitions and exhibition grounds
Congress centres
Exhibitions and promotion
Congresses and conferences
Fairs and exhibitions
Tourism and leisure time
  Information centres
Culture and entertainment
UNESCO sights
Sights and architecture
Ecclesiastical monuments
Castles and chateaux
Active holiday
Hiking
Rural tourism
Cycling tourism
Water tourism and sports
Wine tourism
Sport and relaxation
Czech Tourists Club
Travel offices
Folklore and Traditions
  Folklorní sdružení
Folk ensembles
Folk festivals
Folk traditions and customs
Folk craft and products
Nature and its protection
  Biosférická rezervace UNESCO
Protected landscape areas
Natural points of interest
Caves and abysses
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Nature trails
Accommodation & dining
  Car-camping, camping site
Hotels, Boarding houses
Chaty a chalupy
Recreation areas
Further accommodation
Restaurants
Příjemné posezení
Gastronomic specialities
Commerce and services
  Services for motorists
Shopping centres
BUSINESS PROMOTION
  Investment opportunities
Financial sector and insurance
Properties for sale
Industrial production
Food production
Království perníku

Internet Informační centrum Pardubic

Pamatuji se na náhodně zahlédnutý televizní šot z otevírání turistického informační centra v Pardubicích (1.dubna 1996). Bylo to v době, kdy Asociace turistických informačních středisek existovala necelé dva roky a její členové zápasili s mnoha problémy - od nevyhovujících prostor až po stále chybějící a odpovídající technické zázemí. Turistické informační centrum v Pardubicích bylo tehdy prostřednictvím televizní obrazovky prezentováno jako velkolepě pojaté zařízení, které mohou další střediska jen závidět.
Od rána do večera
Od té doby uplynuly více než tři roky. Čas ukázal, jak je činnost informačního centra i v takovém městě jako jsou Pardubice potřebná. V centru mají naprosto ojedinělou pracovní dobu. Každý den od sedmi ráno do sedmi večer, a to bez ohledu na soboty, neděle, svátky, dokonce i bez ohledu na Štědrý večer, Silvestra a Nový rok.
Technologie budoucnosti
Také jeho technické zázemí je naprosto výjimečné. Tomu odpovídá i název - Internet - Informační centrum Pardubic. Bez přehánění, můžeme závidět vybavení, ale ne předcházející starosti. "Před třemi lety jsem měl možnost poznat, co dokáže technologie Internetu," říká Luděk Šorm, majitel a provozovatel střediska. "Tehdy to byla v České republice záležitost, o které se více mluvilo než dělalo. Zaujalo mě to. Uvědomil jsem si, že to je technologie budoucnosti. Půjčil jsem si na směnku peníze a nakoupil vše potřebné ke zveřejňování informací na Internetu, a výsledek je vidět. Nelituji toho. Otevřela se nám cesta k mnoha dalším možnostech, které Internet dává."
Právě toto technické zázemí umožňuje návštěvníkům poskytnout co nejširší servis v informační oblasti. Podstatné je, že se dá pracovat výhledově velmi daleko dopředu.
Sběr informací
Luděk Šorm říká: "Snad největším problémem každého střediska je sběr informací. Aby informační centrum uspokojilo zájemce o informace, mnohdy se chová jako detektivní kancelář. Telefonuje, koresponduje, pátrá a mapuje aktivity ostatních subjektů v regionu. Takovou roli ovšem nemůže plnit dobře. Jednak je to velmi nákladné a navíc informace velmi rychle zastarávají. Jsem přesvědčen, že informační centrum může zdarma a s garancí pravdivosti poskytovat pouze takové informace, které mu ostatní partneři v regionu či republice o sobě poskytnou prostřednictvím nějakého informačního systému.
Databanka akcí
Proto jsme vyvinuli a začali používat tzv. Databanku akcí na http://www.databanka.akci.cz, která se v České republice stává určitým standardem. Je propojena s internetovou prezentací řady významných institucí (např. České centrály cestovního ruchu), dnes má již více než 170 grafických a jazykových mutací (např. http://www.kalendar.cz), členění teritoriální (např. http://www.okresy.cz, http://www.orlicke.hory.cz, http://vychodni.cechy.cz) i druhové (např. http://www.koncerty.cz, http://www.vylet.cz). Velmi jednoduše řečeno - jeden údaj se zařazením do databanky "ocitne" na mnoha dalších informačních serverech (informačního centra, města, okresu, kraje, oblasti, regionu, republiky, A.T.I.C.ČR, ČCCR,...). Databanka je založena na myšlence, že každý, kdo pořádá jakoukoliv kulturní, sportovní, společenskou či turistickou akci, má možnost vložit o ní informace do systému zcela zdarma. Naší snahou je k této databázi otevřít co nejvíce "dveří" (tj. zmíněných mutací), aby se zvyšovala šance, že informace o akci se dostanou k co největšímu množství zájemců. Pak je spokojen nejenom pořadatel a návštěvník, ale také informační středisko může dobře a efektivně plnit svoji koordinační roli."
Stále plno
Informační centrum v Pardubicích navštěvuje ve všední dny více než šest set lidí denně, o sobotách kolem tří set, v neděli jejich počet překračuje stovku.

Naďa Jahodová,
sekretariát A.T.I.C. ČR

Kontakt

Luděk Šorm, ředitel
V Perníkové chaloupce 38
533 52 Ráby u Pardubic
Czechia (CZ)
tel: (+420) 466 612 474
(+420) 602 413 134 - ředitel
fax: (+420) 466 612 474

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.10.1999
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA